Çocuk Resimlerinin Analizi
 

Çocuk Resimlerinin Analizi

Çocuklarınız resimleriyle size aslında ne anlatıyor? Çizdikleri resimlerle onların iç dünyalarını izleyebileceğinizi biliyor musunuz?


Her çocuk kendisini, duygularını sözlü olarak ifade etmekte iyi olmayabilir. Peki sözlü iletişim kurmakta sorun yaşadığımız çocukların iç dünyası hakkında nasıl fikir sahibi olacağız? Onları nasıl tanıyacağız?

Bu amaçla çocuğa uygulanan çeşitli testler ve ölçekler vardır. Bunun yanında çocukların severek yaptıkları ve bir şey saklamadan kendilerini gösterebildikleri iki alan vardır: Oyun ve Resim. Bu yazıda çocuğu tanımada çizdiği resimlerin önemini inceliyor olacağız.Çocuğu tanımada aracı olarak kullanılan resim çocuğun kabaca zeka puanını elde etmede de yaygınlıkla kullanılıyordu. şimdilerde daha çok projektif test olarak kullanılan resimlere çocuklar , kendilerinin dahi farkında olmadıkları duygularını, düşüncelerini yansıtıp bizlere iç dünyalarını gösterebilirler.

Resimlerinde kullandıkları çizgilerin baskınlığı, kullandıkları renkler, çizmedikleri ya da abartarak çizdikleri figürler gibi ayrıntılar uzmanlar tarafından değerlendirilerek, çocukların aile içi iletişimleri, korku ve endişeleri, duyguları, hayatındaki kişilerin rolleri üzerine fikir sahibi olunur.

Sadece resim analiziyle çocuk hakkında sağlıklı bir değerlendirme yapılamaz tabi ama çocuğunuzu tanımanızda size ve uzmanlara yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun resimleri üzerine bir uzman görüşü alamazsanız dahi çocuğunuz size yaptığı bir resmi gösterdiğinde “harika olmuş” “muhteşem” gibi sözler yerine yanına oturun, gözlerinin içine bakın ve “bu resimde ne anlattın?” “resimdeki çocuk ne hissediyor” ya da “şu çizgi ne ifade ediyor” gibi sorular sorarak onu daha iyi tanımak için güzel bir başlangıç yapın.  
Etiketler
Bir yorum yaz

İlgili Bloglar

Türkçe Terapi Garanti

100%

Memnuniyet Garantisi

Terapinin başarıyla tamamlayana kadar Türkçe Terapi ödemeleriniz bizimle güvende.