Sağlık Anksiyetesi (hastalık hastalığı) nedir?
 

Sağlık Anksiyetesi (hastalık hastalığı) nedir?

Sağlık Anksiyetesi (hastalık hastalığı) nedir?


Sağlık Anksiyetesi(kaygısı) Nedir?Fiziksel ve
3- Kişinin sağlıkla davranışlarında aşırılık görülür. Örneğin sürekli vücudunu tarar, art arda ateşini ve tansiyonunu ölçtürür, devamlı olarak bedensel belirtilerini herhangi korktuğu bir hastalığın belirtilerine yorabilir ve semptom benimseyebilir.
BU KAYGIYI ARTTIRAN ETKENLER NELERDİR?
A) Beden duyumlarını felaketleştirme ( ateşim çıktı kesin korona virüsü bulaştı)
B) Dikkat odağının sürekli olarak kişinin kendi bedeni üzerinde olması (herhangi bir kalp çarpıntısı ya da bedensel belirti durumunda dikkatin tümüyle bedene yönelmesiyle birlikte kişinin kaygısının artması ve belirtilerin şiddetlenmesi)
C) Kaçınma Davranışları Sergilemek (Örneğin hastalıkla ilgili konuşmamak, konuşulmasına izin vermemek)
D) Güvende hissetmesini sağlayacak davranışları sürekli tekrarlamak. ( Devamlı doktora gidip herhangi bir rahatsızlığının olmadığına dair onay almak gibi)
Bu belirtileri kendinde barındıran insanların durumu şu misalle daha da anlaşılır hale getirilebilir. Örneğin yılan korkusu olan bir kimsenin, karşılaştığı herhangi bir ince, kıvrımlı ve uzun nesneyi çok hızlı bir biçimde yılan olarak algılaması ve korkması verilebilir. Burada dışarıdan algılanan duyumun yanlış yorumlanmasına neden olan şeyin, bireyin yılana karşı duyduğu yoğun korku ve kaygısı olduğu söylenebilir. Hastalık anksiyetesi de bu durumla benzerlik göstermektedir. Birey hasta olmaya karşı yoğun bir kaygı barındırdığı için herhangi bir bulgu ya da belirtiyi felaketleştirebilir ve korktuğu hastalığın semptomlarını benimseyebilir.Yardım istemekten çekinmeyin, eğer bu durumdan müzdaripseniz ve artık günlük yaşam kaliteniz ciddi anlamda düşmeye başladıysa iletişime geçebilirsiniz.
Etiketler
Bir yorum yaz

Türkçe Terapi Garanti

100%

Memnuniyet Garantisi

Terapinin başarıyla tamamlayana kadar Türkçe Terapi ödemeleriniz bizimle güvende.