Online Psikolog | Online Terapi | Akıllı Telefon ve Tablet Ekran Süresi :Çocuklar için İyi mi,Kötü mü?
Türkçe Terapi

Akıllı Telefon ve Tablet Ekran Süresi :Çocuklar için İyi mi,Kötü mü?

Tablet ve akıllı telefonlar özellikle çocuklarıyla ilgilenmeye zaman ayıramayan ve yorgun ebeveynler için çocukları oyalamaya ve susturmaya yarayan müthiş aletlerdir, bazen de iyi bir kandırma aracıdır.Tablet ve akıllı telefonlar özellikle çocuklarıyla ilgilenmeye zaman ayıramayan ve yorgun ebeveynler için çocukları oyalamaya ve susturmaya yarayan müthiş aletlerdir, bazen de iyi bir kandırma aracıdır.Anne babalar bunu çocuklarını terbiye etmek için, çocuklarının arabada bir yere giderken sessizce oturmaları için, bebek arabasına bindirirken, hatta klozete oturtmak için bile kullanıyorlar.Ancak, ekran süresinin ödül ya da kandırma olarak kullanılmasının getirileri ve götürülerinin olacağını söyleyen bazı uzmanlar var.

Ebeveyn danışmanları, psikologlar ve hatta tavsiye köşe yazarları, 3 yaş altındaki çocukların ipad, iphone, android ve diğer dokunmatik ekranlı cihazları kullanmasının etkileri konusunda temkinli yaklaşıyorlar ve ekran süresinin çocukların beyin gelişimi üzerinde negatif yönde bir etkisi olabileceği düşünmekteler. Ancak, bu gibi konularda endişelenme eğilimi çocuklarla ilgili yeni bir medya aracı popüler olmaya başladığında genellikle ortaya çıkar.Video oyunları çıktığında, uzmanlar bunun çocukları şiddete eğilimli hale getirmesinden korkuyorlardı ve önceden televizyonun da çocukların hayal gücüne zarar verdiği düşünülüyordu ama dokunmatik ekranlarla ilgili endişeler ne kadar kesin?Küçük çocukların tablet ve akıllı telefonlarla oynamalarının kötü etkileri neler olabilir?Yoksa, uzmanların kanısının aksine, aslında faydaları var mı?Tablet ve akıllı telefonlar hala yeni sayıldığından dolayı, pediyatrik araştırmalar bu konuyu açıklığa kavuşturmak ve tutarlı olmayan bir tutum sergilemek için hala çok fazla veriye sahip değil.Ayrıca bazı uzmanların, akıllı telefon ve tabletlerdeki interaktif oyunlarla birlikte televizyon izlemeyi ekran süresi olarak saydığını da dikkate almak gerek.Ancak televizyon izlemek, dokunmatik ekranlarla oynamaktan daha pasif bir aktivite olduğu için diğerlerinden ayrılır.İşte konuyla ilgili önceki araştırmalar ve bilimsel çalışmaların yanısıra, çocuk gelişimi uzmanlarının da görüşlerinden elde edilen çocuğunuzu dokunmatik ekranlı cihazlarla oynamasına izin vermenin güncel avantaj ve dezavantajları:

Tablet ve Akıllı Telefonların Olumsuz Yönleri:
 • Çocuğun ilk yıllarında beyni hızla gelişir ve küçük çocuklar en iyi ,ekranlarla değil, insanlarla etkileşime girerek öğrenir.Kafayı eğip, insanlarla göz teması kurmamak çocuğun beyin gelişimine zararlı olabilir.
 • Ekranlar 1–2 yaşındaki çocukların anne-babaları, kardeşleri ve diğer çocuklarla etkileşimde bulunmasını önlemektedir. Dan Siegel of Mindful Awareness Research Center, bunun dil, sosyal ve duygusal gelişimi sekteye uğratabileceğini düşünüyor.Çocukların içgörü geliştirmesine, empati becerisi ve kendilerini tanıma biçimine, ilişkiler arasında bağlantı kurmalarına zarar verebilir.
 • Ayrıca, küçük yaştaki çocukların fiziksel olarak hareketli olmaya ihtiyaç duyar.Çevrelerini oturarak, hemen hemen bütün uyaranları ekrandan alır halde, vücutlarını fiziksel oyun yoluyla geliştirmeden değil, aktif bir şekilde olarak keşfetmelidirler.Bu yüzden, American Academy of Pediatrics (AAP) 2 yaşın altındaki çocuklara ekran başında vakit geçirmeyi önermiyor.
 • 2019 yılında The University of Calgary psikologları tarafından yapılan ve Jama Journal Pediatrics’te yayınlanan bir çalışmada 2 yaşındaki çocukların ekran süresi ne kadar fazlaysa 3 yaşına geldiklerinde motor, iletişim ve problem çözme becerilerinde daha düşük performansla ve 3 yaşındaki çocukların ekran süresi ne kadar fazlaysa 5 yaşına geldiklerinde gelişim testlerinden daha düşük skorlarla sonuçlandığı bulunmuştur.Makalenin baş yazarı Sheri Madigan, çocukların fiziksel ve bilişsel gelişimine yardımcı olan birçok uyaran, bakım veren kişiyle olan etkileşimden gelir, çocuklar ekran önünde olduklarında, bu önemli ebeveyn-çocuk etkileşiminin gerçekleşmediğini belirtti.Çalışma, ekran süresinin özü itibariyle kötü olmadığını, sadece çocuğun gelişimsel aşamaları için kullanabileceği gerekli olan becerilerin yerine geçtiğini ortaya koymuştur.
 • The American Heart Association uzman paneli, ekran süresi bir çocuğun gelecekte kalp hastalığına yakalanmasına sebep olabileceğini öne sürmektedir.Ekranlarla çok fazla zaman geçirmek, çocuğu aşırı kilolu ve obeziteyle ilişkili olan hareketsiz-oturan bir hale getirir.Obezite yetişkinlikte de devam etmeye eğilimlidir ve kolesterol, yüksek tansiyon ve birçok çeşitli ciddi hastalıklar için bir risk faktörüdür.
 • Bebekler ve çocuklar dokunabildikleri materyallerle, ekranda gördüklerine göre daha iyi öğrenirler.Bilişsel gelişim için kavramları iki boyutludan ziyade üç boyutlu olarak keşfetmek daha iyidir.
 • Araştırmalar, ebeveynleri tarafından kendilerine elektronik kitap okunan 3–5 yaş arası çocukların, doğal kitaplarla karşılaştırıldığında okuduklarını daha az anladıklarını ortaya koymuştur.Bir nedeni elektronik kitapların ilgi çekici ek özelliklerinin çocukların ve ebeveynlerinin hikayeye odaklanmasını engellemesidir.Diğer bir taraftan, başka bir çalışma, 2 yaşındaki çocukların kelimeleri interaktif uygulamalarla pasif olanlardan daha hızlı öğrendiklerini göstermiştir.
 • Doktorlar, ekranlara fazla maruz kalmanın iştah kontrolünün yanı sıra, dikkat süresi ve konsantrasyon üzerindeki etkisiyle ilgili de endişeliler.
 • Tabletler ve akıllı telefonlar diğer aktivitelerden zaman çalıyor.Daha büyük çocuklar dışarıda oynamak, hobilerle uğraşmak ya da serbest oyunla yaratıcılıklarını kullanmak için daha fazla zamana sahip olmalıdır.
 • 2014’te UCLA Children’s Digital Media Center tarafından yapılan bir çalışma, çocuğun yüz yüze etkileşimi ekran süresi ile sınırlandırıldığında, çocuğun sosyal becerilerinin olumsuz yönde etkilenebileceğini, ve bunun diğer insanların duygularını anlamalarını engelleyebileceğini öne sürüyor.Sosyal ve duygusal zeka, hayatta başarı için çok önemlidir.
 • Harvard üyesi Klinik Psikolog Catherine Steiner-Adair, “Çocuklar hayal kurmak, kaygılarıyla başa çıkmak, düşüncelerini işleme koymak ve bunu onları rahatlatacak ebeveynleriyle paylaşmak için zamana ihtiyaç duyuyorlar.” Bu, çocuklar arabayla gezerken tablet ve akıllı telefonlarla oynamayı tercih ettiklerinde gerçekleşmiyor.
 • University of Texas’ın dönem sonu. zorunlu bir sınavı geçmek için öğrencileri ölçen bir çalışmasına göre,başarısız ve düşük gelirli okul çocukları ekrandaki dikkat dağıtıcı şeylere karşı daha yatkındır.Öte yandan, üstün yetenekli öğrenciler, akıllı telefonlar varken de konsantre olabiliyorlar.
 • Akıllı telefonların yakınında uyuyan çocuklar, her gece 20.6 dakika daha az uyuyorlar.Bu muhtemelen, sirkadyen ritimle bağlantılı olan melatonin hormonunu azaltan ekranlardan yayılan yüksek seviyede mavi ışıktan kaynaklanıyor.Özellikle ergenlik dönemine yeni giriyorlarsa veya ergenliğin başındalarsa, geceleri ekran başında geçirilen ekstra zaman vücutlarının uykuya dalmayı zorlaştıracak şekilde doğal mekanizmasını sıfırlıyor.Bu uykusuzluk ve yeterince dinlenememeye neden oluyor.The American Academy of Opthalmology akıllı telefonlardan gelen mavi ışığın retinaya zarar verebileceğini, uykuya dalmayı zorlaştıracağını ve gözlerdekuruluğa neden olabileceğini ileri süren korkutucu başlıklara rağmen bunun kullanıcıların görüşüne engel olmadığını söylüyor.
 • 2018’de Lancet Child & Adolescent Health’de yayınlanan bir çalışmaya göre, boş zamanlarında günde 2 saatten daha az akıllı telefonlar ve diğer cihazları kullanan çocuklar, düşünme, dil ve hafızayı değerlendiren bilişsel testlerde daha iyi performans sergilemiştir.8–11 yaşları arasındaki günde en az 1 saat fiziksel aktivitede bulunan ve maksimum 2 saat eğlence amaçlı ekran başında vakit geçiren ve her gece. 9–11 saat arası uyuyan çocuklar düşünme, dil ve hafıza testlerinde daha iyi performans ortaya koymuşlardır.
 • National Institute of Health 2018 çalışmasının ön sonuçları, ekran süresi, yoğun cihaz ve medya kullanan çocukların beyinlerinin yapısını etkileyebileceğini gösterdi, özellikle tam olarak ekran ışığından kaynaklandığı belli olmasa da genellikle yaşlanmayla ilişkilendirilen, beyin korteksi incelmesinin bir örüntüsünü buldu.
Tablet ve Akıllı Telefonların Olumlu Yönleri:
 • Bazı araştırmalar ve uzmanlar faydalarından dolayı küçük çocukların dokunmatik ekranları kullanmasına izin verilmemesi gerektiğine olan genel kanıyı sorgulamaktadır:
 • Ekran süresi çocukların gevşemesine yardımcı olur.
 • Çocuklar şimdi ve gelecek için de önemli bir beceri olan teknolojiye yönelik yeteneklerini geliştirirler.Teknoloji okul öğrenmesinin bir parçası olacak.Çocuğunuzun bu dünyayı erken yaşta keşfetmesi oldukça akıllıcadır. Hatta belki çocuğunuz teknolojinin gerisinde ne olduğunu da merak edebilir ve birçok faydası olan kodlamayı öğrenmekle de ilgilenebilir.
 • Tabletler ve akıllı telefonlar çocuğunuzun öğrenmesine ve zihnini eğlenceli bir şekilde uyarmasına imkan sunar.
 • Kaliteli bir şekilde kullanıldığında, ekranlar aslında bebeklerin bilişsel ve sosyal gelişimini destekleyebilir.Kalite, çocuğunuzun ekran kullanımında yer almak, izlemek ve onun ne görüyor ve ne yapıyor olduğu ilgili konuşmak anlamındadır.
 • Tabletler etkili bir eğitim aracı olabilir.Örneğin, iPadler harika okuma araçlarıdır.Londra Eğitim Enstitüsü’nden bir araştırmacıya göre, sadece kitap kullanan çocuklarla karşılaştırıldığında iPadlerden okumayı öğrenen çocuklar daha katılımlı, işbirlikçi ve konuşmaya daha istekli.Ekran özü itibariyle iyi ya da kötü değil, ama içerdiği şey öyledir.
 • Daha büyük çocuklar akıllı telefonlar ve tabletlerde eğitimle ilgili içerikleri izleyerek veya okuyarak öğrenebilirler.Bu araçlar aslında onlara çeşitli bilgi, kültür ve düşünce tarzını gösteren dünyaya açılan bir pencere olabilir.
 • Tabletler ve akıllı telefonlar çocuğunuzun iletişim kurması için bir araçtır da.Skype ve Facetime’dan arkadaşları ve akrabaları ile görüşmek ekranların müthiş bir kullanımıdır.Aslında, video sohbet çocuklar için, hatta 2 yaşından daha küçükler için bile, duygusal ilişkiler ve iletişim kurmaya yardımcı olduğu için faydaları vardır.Gençler için, ekran üzerinden online ilişkiler oluşturmak ergen olarak gelişiminin önemli bir parçasıdır.
 • Çocuklar sosyal medya üzerinden kişilerarası ilişkiler kurabilir ve bunu güçlendirebilir.
 • Ebeveynleri ekran süresini kısıtlayan çocuklar üniversitede daha da kötüleşiyor, muhtemelen üniversite deneyimini sorumluluk ve özgürlüğün tadıyla başa çıkamamasına neden olan aşırı korumacı ebeveynlikten dolayıdır.
 • Ayrıca, faydalarına ek olarak ekran süresinin çocuklara zarar vermediğini gösteren. birkaç çalışma vardır:Oxford Üniversitesi tarafından 355 bin kişinin incelendiği bir araştırmaya göre, ekran süresinin çocuklara hiç bir zararının olmadığını ve çocukların psikolojik sağlığının üzerinde de herhangi bir etkisi olmadığını, bazı çocuk uzmanlarının iddialarının aksine onları depresif, intihara daha meyilli, bencil, ya da soyutlanmış yapmadığını öne sürüyor.
 • İngiltere’deki Royal College of Pediatrics and Child Health’den bir diğer çalışma bir ekran önündeki zamanın çocuklara negatif bir etkiye sahip olduğu bulgusu o kadar zayıf ki, ekran süresinin belirli formları için bir. evrensel sınırlamanın önerilemeyeceği sonucuna varıldı(Ancak, ekran süresi fiziksel ve sosyal aktiviteler ve uykuyla yer değiştirmemelidir).Bundan dolayı, ebeveynler ekran süresi ile ilgili endişelenmeyi bırakabilir.
 • Çocuğunuzun tablet ve akıllı telefon kullanımının faydalarını en üst düzeye çıkarmak ve zararlarından tamamen kaçınılmaması durumunda en aza indirgemek için çocuğunuzun ekran zamanını nasıl yöneteceğinizi öğrenin.

Etiketler
Bir yorum yaz
Türkçe Terapi Garanti

100%

Memnuniyet Garantisi

Terapinin başarıyla tamamlayana kadar Türkçe Terapi ödemeleriniz bizimle güvende.