Alkol Bağımlılığı
 Türkçe Terapi

Alkol Bağımlılığı

Alkol bağımlılığı, bireyin alkol tüketimi üzerindeki kontrolünü kaybederek fazla miktarda alkol tüketmesi ve alkol tüketilen zamanın gündelik işlerin önüne geçmesi sonucu oluşur. Alkol tüketmediği zaman yoksunluk belirtileri gösteren kişi, daha fazla alkol tüketerek bu belirtileri gidermeye çalışır ve bağımlılık oluşur.

Online Terapi
Alkol Bağımlılığı

Alkol bağımlılığı, bireyin alkol tüketimi üzerindeki kontrolünü kaybederek fazla miktarda alkol tüketmesi ve alkol tüketilen zamanın gündelik işlerin önüne geçmesi sonucu oluşur. Alkol tüketmediği zaman yoksunluk belirtileri gösteren kişi, daha fazla alkol tüketerek bu belirtileri gidermeye çalışır ve bağımlılık oluşur.


Hemen Online Terapi
 Türkçe Terapi
Türkçe Terapi

Konu İle İlgili Hizmet Veren Danışmanlarımız

Neden Online Psikolog ?

Dilediğin Psikolog ile Görüş
20 uzman psikolog ve psikiyatristten dilediğini seç. Psikologumuzun profilini incele, tanıtım videosunu izle ve karar ver. Hemen evininin konforunda güvenilir bir şekilde terapiye katıl
Uygun Fiyat ve Deneme Seansı
Online terapi yüzyüze terapiye göre çok daha uygun fiyatlarla psikologunuzla görüşme imkanı sağlıyor. 30₺'den başlayan fiyatlarla görüşmek için hemen randevu alın.
İstediğiniz zaman, İstediğiniz yerde
Psikologunuzla aranızdaki mesafeleri kısaltıyoruz. İstediğiniz yerden istediğiniz zamanda görüntülü görüşme ile online olarak psikologonuza ulaşmanız artık çok kolay.

Farkımız

Online terapinin en az geleneksel yüz yüze terapi kadar etkili olabileceğini biliyor muydunuz ?

Geleneksel Yüz Yüze Terapi Online Terapi
Yer Etrafınızda size yakın bir terapist bulmalısınız. Bulunduğunuz bölgeye sınırlı kalmadan alınında uzman bir terapistle görüşebilirsiniz
Ulaşılabilirlik Terapistinizle ofisinde buluşmanız gerekir. Size ve terapistinize uygun biz zamanda istediğiniz yerden (ev, işyeri, tatil, vb.) online olarak görüşebilirsiniz.
Ödenebilirlik Seansı ortalama ₺200 - ₺800 Ortalama Seans Ücreti ₺100 - ₺300
Mahremiyet Yüz yüze, takma ad kullanamadan ve kişisel tüm bilgilerinizi vererek görüşme yapmanız gerekir İsminizi vermek zorunda kalmadan, takma adla terapi alma şansına sahip olabilirsiniz.
Etkinlik Etkili olduğu yönünde bir çok kanıt mevcut En az yüz yüze terapi kadar etkili olduğu yönünde kanıtlar mevcut

Nasıl Terapi Alabilirim ?

1
Bir psikolog seçin

Psikologun profilini inceleyin ve tanıtım videosunu izleyerek karar verin.

2
Tarih ve saat seçin

Terapistin zaman planlamasından size uygun bir zaman seçin

3
Psikolog ile görüşmeye başla

Terapilerinizi skype, whatsapp veya diğer görüntülü görüşme araçları ile gerçekleştirin
Alkol bağımlılığı, bireyin kontrolü dışında öngördüğünden daha fazla miktarda alkol tüketmesi ve gündelik işlevlerini yerine getirememesiyle kendini gösterir. Başlarda keyif için tüketilirken bağımlılığın gelişmesi ile birlikte alkol tüketmek için harcanan zaman diğer aktivitelerin önüne geçmeye başlar. Alkol tüketilmediğinde kişi kendini huzursuz hisseder ve yoksunluk belirtileri gösterir. Birey, bu huzursuzluk hissini gidermek için daha fazla alkol tüketerek bağımlılığın oluşmasına yol açar.

Alkol bağımlılığında yalnızca ruhsal sağlık bozulmaz, aşırı alkol tüketimiyle birlikte karaciğer, beyin, kalp kası ve kaslarda da ciddi hasarlar meydana gelir. Siroz, kanser, pankreas ve kalp hastalıkları aşırı alkol tüketimi sonucunda meydana gelen ölümcül hastalıklardır.

Alkol bağımlılığı hem bedensel hem de psikolojik bağımlılık olarak gelişir. Bedensel bağımlılık, bağımlı olunan maddenin kullanılmadığında fiziksel belirtilerin ortaya çıkması ve yoğun bir şekilde bağımlı olunan maddeyi kullanma arzusu ile fark edilebilir. Bedensel bağımlılığın en belirgin göstergesi, alkole karşı toleransın gelişmesi yani tüketilen alkol miktarının zamanla yetmemesi ve aynı etkileri oluşturmak için daha fazla alkolün tüketilmesi gerekmesidir. Psikolojik belirtiler ise alkole karşı şiddetli özlem duyma, günün çoğunda ve ara sıra alkol aşerme gibi belirtilerdir.

Bağımlılık tedavisinde başarıyı sağlayan en önemli faktör, kişinin hastalığı kabul etmesidir. Tedavide başlıca aşamalar, arındırma tedavisi, hastalığı tanıma hedefli kısa dönem tedaviler ve hastalığın tekrarlamasını önlemeye yönelik müdahelelerden meydana gelen uzun süreli tedaviler şeklindedir. Alkol bağımlılığına özel ilaçlar kullanılabilmekle birlikte psikolojik tedavilerle sosyal desteği güçlendirmek, yaşam becerileri kazandırmak ve işsizlik gibi sorunlara çözüm bulmak hedeflenir. Kişi grup terapilerine, meslek edindirme kurslarına teşvik edilebilir.

Alkol yoksunluğunun tedavisi 1-2 hafta bireyin alkole olan tutumunun değiştirilmesi, psikososyal tedavi süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte birkaç ay sürebilir.